usługi - przedsiębiorcy

Ochrona wzoru produktu: wzory przemysłowe

Zajmujemy się:
  • udzielaniem porad prawnych w zakresie możliwości rejestracji wzoru przemysłowego na terenie Polski, Unii Europejskiej oraz innych państw;
  • udzielaniem porad prawnych dotyczących konsekwencji naruszenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego;
  • sporządzaniem wniosków o rejestrację wzoru przemysłowego na terenie Polski, Unii Europejskiej oraz innych państw;
  • reprezentacją w sprawach, związanych ze sprzeciwem na rejestrację wzoru przemysłowego, co obejmuje reprezentację przed urzędami oraz sporządzanie pism procesowych;
  • reprezentacją w postępowaniach o naruszenie prawa do niezarejestrowanego wzoru, naśladownictwa Twojego niezarejestrowanego wzoru przez konkurencję, co obejmuje reprezentację przed sądami oraz sporządzanie pism procesowych.
Ochrona wzoru produktu: wzory przemysłowe

Wzór przemysłowy chroni zewnętrzny wygląd Twojego produktu, jego design. Wzór przemysłowy może chronić, na przykład:

 

  • kształty takich przedmiotów jak meble, kubki, naczynia, sztućce;
  • kształty większych konstrukcji: budynków, mostów;
  • wzory etykiet;
  • wzory layoutów aplikacji mobilnych, systemów operacyjnych itp.

 

Aby wzór mógł zostać zarejestrowany ważne jest to, by odróżniał się od wzorów konkurencji lub Twoich własnych, wcześniejszych wzorów, miał indywidualny i oryginalny charakter. Rejestracja może zostać dokonana tylko przed upływem określonego czasu pomiędzy stworzeniem wzoru a jego rejestracją.

 

Procedura rejestracji wzoru przemysłowego jest podobna do procedury rejestracji znaku towarowego. Wzór przemysłowy można zastrzec w procedurze krajowej (ochrona wzoru dotyczy wtedy całego terytorium Polski), regionalnej (wzór chroniony jest we wszystkich Państwach Członkowskich Unii Europejskiej) lub międzynarodowej (wybrać należy wiązkę państw, na które ma rozciągać się ochrona wzoru przemysłowego; w odróżnieniu od rejestracji znaku towarowego nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP lub EUIPO).

 

Rejestracja wzoru przemysłowego umożliwia Ci łatwiejsze dochodzenie swoich praw w przypadku jego naruszenia. Choć ochrona taka jest możliwa także na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących zasad konkurencji, to posiadanie zarejestrowanego wzoru przemysłowego powoduje, że łatwiej możesz udowodnić to, w jakim zakresie jesteś uprawniony do danego wzoru i na jakie terytorium ta ochrona się rozciąga.

Aby umówić się na spotkanie, skontaktuj się z nami telefonicznie – tel. 722 391 362
lub mailowo kancelaria@kancelariagolacki.pl.

 

Przed wizytą, prosimy o przygotowanie wszystkich dokumentów, które dotąd zgromadziłeś w związku ze sprawą.